YÜKSEK DOZ C VİTAMİNİ

beylikdüzü c vitamini

Yüksek doz C vitamini, beslenme ile sebze ve meyvelerden bu vitamini almanın daha yavaş kaldığı ve bağışıklık sistemi konusunda çok hızlı destek gerektiği süreçlerde, doktor kontrolünde yüksek dozda damar yoluyla C vitamini verilen tedavidir.

C vitamini hastalıklara karşı savaşma yeteneğine sahip özel bir vitamindir. Soğuk algınlığı ve grip, C vitamininin savaştığı en bilinen hastalıklardır. Son dönemde koronavirüs başta olmak üzere vücuda giren diğer virüsler için de bağışıklık sistemini desteklediği ve bu virüslerin hastalık belirtilerini hafiflettiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Bu yüzden serbest radikallere karşı bizi korur ve normal hücrelerin bozulmasına
da engel olur.

Yüksek Doz C Vitamini Zararlı mıdır?

Bu soruya kısaca yanıt vermek gerekirse; hayır değildir. C vitamini vücutta
depolanmadığından ve uzman hekimler tarafından kontrollü şekilde uygulandığı için damardan yüksek doz C vitamini uygulamak zararlı değildir. Aksine yararları son dönemde çok tartışılan bir hal almıştır. Bunun nedeni ise kanser gibi ölümcül hastalıklardan kurtulmak için bir umut ışığı olmasıdır. Bu sebepler de göz önünde bulundurulduğunda vücutta C vitamini eksikliği, istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir.
C vitaminin vücutta eksikliğine neden olan başlıca etmenler ise; sigara ve alkol
alışkanlığı, ve yetersiz beslenmedir. Doğada çok yaygın şekilde bulunan C vitaminin en zengin kaynakları bilindiği gibi turunçgiller, meyveler ve sebzelerdir. İlk akla gelenlerini sıralarsak, portakal, limon, mandalina, biber, soğan, karnabahar, maydanoz, fasulye, ıspanak, brokoli, bezelye, kara lahana, turp listenin başlarında yer alır.

Tabi bununla beraber tükettiğimiz besinlerdeki C vitamini değerlerini de göz önünde bulundurmalıyız. Uzmanlar 2 bardak portakal suyunun günlük C vitamini gereksinimimizi karşıladığını, buna eşdeğer olarak orta boy bir kivinin, 5 adet kırmızı biberin yada 3 adet orta boy domatesin de günlük ihtiyacımızı karşılamaya eş değerde olduğunu belirtiyor.
Bu besinleri tükettiğimizde hem C vitamini hem de potasyum, fosfor, demir, B vitamini magnezyum gibi diğer ihtiyaçlarımızı da karşılayabiliriz.

Damardan C Vitamini Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda yüksek doz C vitamini uygulamasının kanser hastalarının yaşam kalitelerinin ve sürelerinin arttırılmasında oldukça fazla rol oynadığı, aynı zamanda da bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen korona gibi rahatsızlıklarda da bu uygulamaya başvurulduğunda olumlu sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir. Bunun nedeni C vitamininin kanda yükselmesi sonrası hücre dışı sıvıda da yükselmeye başlaması ve hidrojen peroksit düzeylerini artırarak; serbest oksijen
radikallerinin oluşumunu sağlayan kanser hücrelerini öldürmesi, normal hücrelere zarar vermemesidir. Bu bağlamda; kanser hücrelerine serbest oksijen radikalleri daha hızlı ve daha fazla zarar vererek, hastalığa yakalanan kişinin yaşam süresini arttırır.
Ayrıca, C vitamini veya askorbat, enfeksiyon, çabuk hastalanma gibi durumlarda
bozulan bağışıklık sistemi hücrelerini uyarmaktadır. Sonuç olarak yüksek doz C vitamini takviyesi olabildiğince uzun süreli uygulandığında, tedaviye duyarlı ve dirençli kanser hastalarının ilaç tedavilerinin yanında oldukça iyi bir alternatif oluşturuyor. Ve kanser olmayan normal insanları kanser ve korona gibi büyük rahatsızlıklardan koruyor.
C vitamini biyolojik olarak çok fazla sayıda hücreyi etkilediği için bir çok hastalıkta da tamamlayıcı tedavi amacıyla kullanılır:
● Kanser
● Artrit
● Lyme hastalığı
● Bakteriyel enfeksiyonlar
● Viral enfeksiyonlar (Grip, Hepatit, HIV, Covid-19)
● Yaralanma sonrası oluşan ağrılar
● Vücutta enerji yokluğu ve sürekli hissedilen yorgunluk
● İştahsızlık
● Sık tekrarlayan prostat iltihabı
● Kronik idrar yolu enfeksiyonu
● Metabolik Sendrom (Diyabet, kalp rahatsızlıkları, obezite, inme)

Damar Yoluyla C Vitamini Tedavisi

Söz konusu olan orta ve yüksek doz C vitamini uygulamaları doğrudan toplar damar içine enjekte edilmesi oral yolla verilen askorbatın aksine çok daha yararlıdır. Kanda ulaşılabilen maksimum C vitamini düzeyinin, uygulama yoluna göre değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. C vitamini, ağız yoluyla alındığında kandaki düzeyi kontrol edilmektedir, fakat damar yoluyla uygulandığında kanda daha yüksek seviyelere ulaşılabilmektedir. Bu yüzden bazı çalışmalarda; damar yoluyla elde edilecek daha yüksek C vitamini seviyelerinin, ağız yoluyla sağlanamayan etkiyi oluşturabileceği, savunma direncini çok artıracağı, güçlü detoks etkisi yaparak karaciğer ve hücreleri yenileyebileceği ve kanser hücrelerini öldürebileceği iddia edilmiştir.

Kanser olmayan normal insanlarda büyük hastalıklardan korumak için 6 ayda bir hafta da bir 5 kez olmak üzere 7.5-15 gr 50 cc’lik c vitamini 150-250 cc serum fizyolojikle karıştırılıp 15 dakikada damardan verilir. 15-30 günde ibir u dozlar yenilenebilir.
Kanser gibi hastalarda ise iv c vitamini kilo başına ortalama 1 gr olarak verilir.